سوالاتی که باید قبل از قرارداد اجاره خانه بپرسیم

21 تیر 1401
0 نظر

با نزدیک شدن به فصل تابستان کم‌کم فصل جابه‌جایی و اسباب‌کشی هم شروع می‌شود. تابستان داغ‌ترین فصل نوشتن قرارداد اجاره خانه است. بسیاری حین نوشتن قولنامه اجاره به قیمت و متراژ و موارد کلی فکر می‌کنند اما اجاره‌نشینی موارد دیگری هم دارد. قانون اجاره خانه جزئیات دقیقی دارد که شامل حقوق و وظایف مستاجر و موجر است. همچنین قبل از امضا کردن قرارداد اجاره خانه باید سوالات متعددی بپرسید و از شرایط خانه به درستی و کامل آگاه شوید. برای دانستن نکات اجاره خانه و سوالاتی که باید مطرح کنید در متن زیر با ما همراه شوید:

شاید حین دیدن خانه و نوشتن قرارداد اجاره خانه درست ندانید چه سوالاتی مهم‌تر هستند که حتما پاسخ آن‌ها را بگیرید.

همچنین ممکن است تجربه‌ی اول یا دوم‌تان برای نوشتن قولنامه اجاره باشد و اصلا ندانید چه سوالاتی باید بپرسید و از قانون اجاره خانه آگاه نباشید. سوالات زیر راهنمای شما برای اجاره‌نشینی هستند که نکات اجاره خانه را پوشش می‌دهند.

حین قرارداد اجاره خانه چه سوالاتی باید بپرسیم؟

  1. قرارداد اجاره خانه : مسئولیت پرداخت چه هزینه‌هایی با شما است و هزینه‌ی فعلی آن‌ها چه‌قدر است؟

یکی از مهم‌ترین سوالات قبل از نوشتن قرارداد اجاره خانه درمورد هزینه‌های جاری خانه است. هزینه‌هایی مثل شارژ ممکن است در قولنامه اجاره قید نشود اما بخشی از هزینه‌های جاری اجاره‌نشینی است و مستاجر باید آن را بپردازد.

بنابراین حین بازدید از خانه حتما درمورد سایر هزینه‌های جاری و خدماتی که در قبال پرداخت این هزینه ارائه می‌شود، سوال کنید و مجموع این هزینه‌ها و اجاره را با هزینه‌های فعلی مقایسه و بررسی کنید پرداخت آن‌ها برای شما راحت و مقدور است یا خیر.

  1. قرارداد اجاره خانه : آیا سنسور تشخیص مونواکسید کربن در ساختمان وجود دارد؟

سنسور تشخیص مونواکسید کربن وسیله‌ای با قیمت مناسب است که در خانه و اتاق‌هایی که در آن‌ها وسایل گازسوز وجود دارد، بسیار مفید است.

بنابراین پیش از نوشتن قولنامه اجاره از صاحبخانه بپرسید آیا خانه به این سنسور تشخیص مونواکسید کربن مجهز است یا خیر.

در صورتی که آپارتمان به سنسور تشخیص مونواکسید کربن مجهز نبود، با صاحبخانه صحبت کنید و با بررسی قانون اجاره خانه به هزینه‌ی خودتان یا صاحبخانه یکی تهیه کنید. وجود سنسور تشخیص دود نیز در خانه مفید است و موجب بالا بردن ایمنی ساختمان می‌شود.

  1. قرارداد اجاره خانه : برای نوشتن قولنامه اجاره و موارد احتمالی آینده با چه کسی سروکار خواهید داشت؟

هیچ خانه‌ای بدون مشکل نیست و ممکن است حین مدت اجاره‌نشینی شما در یک خانه مسائلی در رابطه با خانه پیش بیاید که لازم شود درمورد آن با صاحبخانه صحبت کنید.

حین نوشتن قرارداد اجاره خانه اطلاعات صاحبخانه یا نماینده‌ی او را بگیرید و تاکید کنید در دسترس باشد. در قانون اجاره خانه پرداخت هزینه تعمیرات کلی با صاحبخانه است و ممکن است حین مدت اجاره‌نشینی شما مشکلی پیش بیاید که نیازمند تعمیر کلی و فوری ساختمان باشد.

  1. قرارداد اجاره خانه : می‌توان در خانه تغییراتی داد یا حیوان خانگی نگه داشت؟

ممکن است حین بازدید خانه به این نتیجه برسید بد نیست برخی موارد در خانه را تغییر دهید و تعمیرات کوچکی در خانه انجام دهید، یا تابلوها و طاقچه‌های زیادی داشته باشید که لازمه‌ی نصب‌شان سوراخ کردن دیوار است.

همچنین آوردن حیوان خانگی‌تان به خانه جدید هم جزو مواردی است که باید با صاحبخانه آن را هماهنگ کنید.

درمورد موارد گفته شده، انجام آن‌ها به خواست و سیاست صاحبخانه بستگی دارد و البته طبق قانون اجاره خانه نباید در زمان اجاره‌نشینی به خانه آسیب زد.

بنابراین بهتر است درمورد همه‌ی موارد گفته شده و حیوان خانگی از صاحبخانه سوال کنید تا از اتلاف هزینه جلوگیری کنید.

  1. مبله شده به چه معناست؟

برخی خانه‌ها به صورت مبله شده اجاره می‌روند. از نکات اجاره خانه این است که از مشاور املاکی که خانه را برای بازدید به شما معرفی کرده است، یا صاحبخانه بپرسید مبله بودن خانه یعنی اینکه دقیقا شامل چه امکاناتی است و کدام یک از وسایل خانه روی خانه است و شما می‌توانید پس از نوشتن قولنامه اجاره و حین اجاره‌نشینی در آن خانه از آن استفاده کنید.

از دیگر نکات اجاره خانه این است که علاوه بر وسایل خانه به مواردی مثل شیرآلات سرویس بهداشتی و حمام، وسایل موردنیاز برای سرویس بهداشتی مثل آینه دقت کنید و مطمئن شوید این موارد در خانه وجود دارد و سالم هم هست.

خرید چیزهای گفته شده هم کم یا زیاد به هرحال هزینه‌بر است و بهتر است پیش از نوشتن قولنامه اجاره تکلیف وجودشان را روشن کنید و از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید.

ارسال نظر