مراحل دریافت وام مسکن بانک ملی چگونه است؟

21 تیر 1401
0 نظر

این روزها تقریبا تمامی بانک‌ها به ارائه انواع وام به مشتریان خود می‌پردازند که این وام‌ها انواع مختلفی دارد. وام مسکن یکی از وام‌هایی است که متقاضیان زیادی داشته و به خصوص زوج‌های جوان برای آن اقدام می‌کنند. یکی از بانک‌هایی که وام مسکن در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد، بانک ملی است. اما برای دریافت وام مسکن یا تعمیرات مسکن باید چه مراحی را طی کرد؟ سود این وام چقدر است؟

بانک ملی در سال ۱۳۱۸ اولین صندوق پس انداز خود را تاسیس کرد و وام بانک ملی از این دوران در اختیار مشتریان این بانک قرار گرفت. وام مسکن بانک ملی که به عنوان طرح ویژه مسکن بانک ملی نیز شناخته می‌شود شرایط خوبی را در اختیار زوج‌های جوان قرار می‌دهد که دریافت وام مسکن بانک ملی به صورت رسمی از سال ۱۳۹۶ شروع شده است.

علاوه بر وام مسکن، این بانک وام تعمیرات مسکن را نیز برای مشتریان خود در نظر گرفته است که سود وام مسکن بانک ملی برای تعمیرات ۱۸ درصد است. در ادامه به بررسی مراحل دریافت وام می‌پردازیم. پس با ما همراه شوید.

مراحل دریافت وام مسکن بانک ملی

برای دریافت وام مسکن این بانک شما باید یک حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن افتتاح کنید. این حساب مثل حساب‌های سرمایه گذاری با سود کوتاه مدت است که شما می‌توانید آن را از میان سه طرح آن را انتخاب کرده و افتتاح کنید. این طرح‌ها بر اساس مبلغ سرمایه گذاری شما و مدت ماندگاری آن مشخص می شود.

طرح اول

در طرح اول برای دریافت وام مسکن شما باید ۱۶ میلیون تومان در حساب سرمایه گذاری کنید. حداقل مدت سپرده گذاری یک ماه است و سود وام مسکن هم برای شما ماهیانه ۱۰ درصد است. به ازای هر ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی که شما در این طرح سپرده گذاری کنید، یک سهم اواراق به صورت ماهانه به حساب شما اختصاص پیدا می‌کند.

طرح دوم

در طرح دوم وام بانک ملی نیز مانند طرح اول شما باید حداقل ۱۶ میلیون تومان سپرده گذاری کنید که این مبلغ باید به مدت ۳ ماه در حساب سپرده شما باقی بماند. بعد از گذشت سه ماه برای هر ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان سپرده به شما برگه تسهیلات اختصاص می‌گیرد که به صورت ماهانه است. سود وام مسکن بانک ملی در این طرح ۱۲ درصد است. در هر کدام از دو طرح وام مسکن حداقل مانده حساب شما نباید از ۱۶ میلیون تومان کمتر باشد.

در این طرح، اختصاص برگ اوراق ماندگاری ماهانه بر اساس حداقل مانده در هر روز ملاک است. حساب مشتری در هیچ روزی نباید کمتر از ۱۶ میلیون توان باشد. سود سپرده طرح ۲ به صورت ماهانه و ۱۰ درصد به حساب مشتری واریز می‌شود. که ۲ درصد باقی مانده به صورت سه ماهه به حساب‌ها واریز می‌شود. شرط واریز این مبلغ نیز آن است که در طول سه ماه کمترین مانده حساب از ۲۲۳ میلیون ریال کمتر نشود. بنابراین اگر شما بخش یا همه سپرده را برداشت کنید برای شما نرخ سود ۱۰ درصد محاسبه خواهد شد.

این نکته را در نظر داشته باشید که هر زمانی که مانده حساب شما به کمتر از حداقل مشخص شده برسد، تخصیص اوراق بهادار تا هنگام افزایش موجودی متوقف می‌شود.

سود وام مسکن بانک ملی

سود وام مسکن این بانک برابر با ۱۷.۵ درصد است که بازپرداخت آن نیز حداکثر  به مدت ۱۲ سال خواهد بود. فراموش نکنید که برای دریافت وام مسکن بانک ملی شما باید سند ملکی خود را به عنوان وثیقه در اختیار بانک ملی قرار دهید.

فراموش نکنید که سقف اعطای این وام به دو قسمت تهران و شهرستان تقسیم می‌شود و بر این اساس هر فرد تهرانی می‌تواند برای خرید یک واحد مسکونی ۶۰ میلیون توان و هر زوج ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کند که با توجه به این موضوع نیازمند ۱۲۰ برگ و ۲۰۰ برگ اوراق مشارکت است.

اما در شهرستان اوضاع کمی متفاوت است. در شهرستان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت به هر نفر ۵۰ میلیون تومان و به هر زوج نیز ۸۰ میلیون تومان تسهیلات تعلق می‌گیرد. این رقم اگر شما در شهر کوچکتری باشید کمتر خواهد شد. برای مثال در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر به ترتیب این آمار به ۴۰ و ۶۰ میلیون  تومان می‌رسد.

امکان خرید و فروش این  اوراق در بازار فرابورس و از طریق شرکت‌های کارگزاری و براساس مقررات سازمان بورس وجود دارد. علاوه بر این در شعب بانک ملی نیز شما می‌توانید این اوراق را نقل و انتقال دهید. نقل و انتقال این اوراق بهادار برای اشخاص حقیقی و حقوقی که حساب  دارند امکان پذیر است.

ارسال نظر